سه‌شنبه، مرداد ۱۲، ۱۳۸۹

نامه‌ای به اجل عجول!

سلام عزراييل‌جان! چطوری بابا؟ خوبی؟ رو به راهی؟ حالت خوبه؟ نه، واقعا می‌خواهم بدانم اصل حالت چطوره!؟ در اين اواخر احساس می‌کنم کمی «بيش‌فعال» شده‌ای! آمارت را گرفته‌ام و می‌دانم که چند وقتيست به رشته هنر علاقه پيدا کرده‌ای؛ از من به تو نصيحت دنبال کارهای هنری و قرطی‌بازی نرو! من حرف کتره‌ای نمی‌زنم عزی‌جان!، به چند دليل تو را از هنر بر حذر می‌دارم؛ اول اينکه هنرمندان به چند دسته تقسيم می‌شوند، مثلا برخی از هنرمندان هستند که حرفه‌شان چسبيدن به از ما بهتران و عکس انداختن و وام گرفتن از آنهاست و اين دسته از هنرمندان نان را به نرخ جهانی به مصرف می‌رسانند! اما عده‌ای ديگر از هنرمندان هم هستند که نفس کشيدنشان هم قسطی است و از بس در هنر فرو رفته‌اند که زندگی‌شان به صورت کوبيسم درآمده. به هر حال محبوبيت هنرمندان در اذهان عمومی هميشه در نوسان است! متوجهی که!؟

عزراييل‌جان! در اين اواخر جنابعالی خيلی خودت را نخود آش هنرمندان می‌کنی و هفته‌ای نيست که به ما خبر مرگ يکی از اين عزيزان را ندهند. انصافا خودت بنشين و کلاهت را قاضی کن و ببين که امسال چه بگير بگيری راه انداختی و چقدر از هنرمندان را به ديار باقی شتاباندی! عزراييل‌جان! بنده مدتهاست که يک سوال اساسی ذهنم را درگير کرده و آن سوال اين است که آيا در عالم ملکوت هم بحث شايسته‌سالاری مترادف کشک است يا نه!؟ تا جايي که من اطلاع دارم شما قرن‌هاست که به اين شغل شريف و آبرومند مشغولی و حتی يک روز هم مرخصی بدون حقوق نگرفته‌ای! عزراييل جان! برو مسافرت و يک آب و هوايي عوض کن شايد روحيه‌ات کمی لطيف‌ شود! اصلا چرا کار را به ملک‌الموت‌های جوان‌تر واگذار نمی‌کنی!؟ پس کی می‌خواهی به آنها ماهی‌گيری ياد بدهی!؟ اگر به آنها فرصت ندهی ممکن است فرار مغزها کنند و به جناح شيطان‌رجيم بپيوندند! اين نيروهای جوان احتمالا بهتر ما را درک خواهند کرد.

عزراييل‌جان! به نظر من بهتر است که کمی رشته فعاليت‌هايت را تغيير بدهی و برای مدتی از هنرمند جماعت دور شوی! اين بندگان خدا خودشان از زمين و زمان بی محبتی می‌بينند؛ مثلا ما اينجا يک وزارت‌ ارشاد داريم که اگر به آنها فرصت بدهی خودشان اين هنرمندان را دق‌مرگ خواهند کرد و کارشان را هم بهتر از تو بلد هستند!، پس شما بهتر است به سراغ يک گروه ديگری بروی. در اينجا افرادی که هنری ندارند وقتی به سن هفتاد هشتاد سالگی می‌رسند تازه دوران چل‌چلی‌شان است، ولی هنرمند جماعت خيلی زور بزند تا پنجاه سالگی بيشتر دوام نمی‌آورد. عزراييل‌جان! اين هنرمندان بدبخت خودشان قول می‌دهند که به صورت خودجوش جانشان را دو دستی تحويل شما دهند به شرط اينکه شما هم کمی عادلانه و با مساوات برخورد کنی و اينقدر نژادپرستانه (!) عمل نکنی و فقط به اين فلک‌زده‌ها گير ندهی! من به شما تضمين می‌دهم که هنرمندان ما يا از گرسنگی بميرند و يا به ناراحتی عصبی دچار شوند و سکته‌مغزی بزنند!

عزراييل‌جان! بيا و کمی دموکرات باش! اصلا تو چرا فقط گير داده‌ای به هنرمندان ما؟ اين همه هنرمندنما (!) در کشورهای خارجی و بالاخص در هالی‌وودِ جنايتکار (!) راست‌راست برای خودشان راه می‌روند و همگی‌شان هم کلی موارد منکراتی دارند! تو چرا کمی سر چنگکت را سمت آنها کج نمی‌کنی!؟ چرا اينجا کنگر خورده‌ای و لنگر انداخته‌ای؟ اصلا تو چرا حق «وتو» نداری!؟ اصلا بجای اينکه سراغ هنرمندان بروی بيا سراغ من! اين هنرمندان بدبخت لااقل يک چيزی در چنته‌شان دارند تا برای اجتماع مفيد باشند اما من و امثال من فقط ايجاد دردسر می‌کنيم و بقيه را از نان خوردن می‌اندازيم! اينطوری هم تو حس جانگيری‌ات خدشه‌دار نمی‌شود و هم اين مردم با هنرمندانشان صفا می‌کنند. بيا عزراييل‌جان! بيا! تعارف می‌کنی!!؟

*****

چاپيده شده در روزنامه‌ی «فرهنگ آشتی» (ضميمه‌ی هنری) به تاريخ 12/5/89

۱۸ نظر:

سبحان گفت...

http://11248.blogfa.com/8803.aspx


این کار پراگماتیسمو واسه همین جناب عزراییل خان گفته بودم

باز باران... گفت...

سلام
خدا بيامرزه محمد نوري و ديگر هنرمندا رو. انگار واقعاً اين عزرائيل بد قلق بد جوري گير كرده توو هنرمندا!
شما هم نميخواد از جان گذشتگي كني حالا!

فاشیست گفت...

سلام دوست عزیز
من از دوستان ایما پرند هستم. متاسفانه هر سه وبلاگش توسط یک نارفیق به سرقت رفته و اگه به وبلاگ یک لیوان زهرمار خنک سر بزنید می بینید که خود اون نامرد یک پست گذاشته که این وبلاگ نویسنده ی دیگری خواهد داشت. هدف از این کامنت اطلاع رسانی ست. چون شاید مطالبی در این وبلاگ ها توسط او نوشته شود که لازم است بدانید نویسنده ی آن ایما پرند نیست.

آسمان گفت...

سلام
مرسی از اینکه عزراییل را نصیحت کردین اما اون قسمت آخرش لازم نبود....از شما واجب تر اونقدر هست که اگه عزراییل درست رسیدگی کنه 60_70 سال سرش گرمه

مریم(شیدا زمانه) گفت...

سلام .روزتون مبارک

امیدوارم همیشه شاد وسلامت باشید

خودمم گفت...

عمرت دراز عموجان .

جی جی گفت...

اوووه...1کامنت گذاشتن واست چقد دردسر داره...همه چیه آدمو میخای..(فضول)

تنها راهی که میشه از وجود عزی جون لذت برد اینه که مجلس رو منتقلش کنیم به محل خانه هنرمندان .. عزیم همونجا مشغول باشه دیگه

درنین گفت...

سلام

این عزرائیل نزده میرقصه، خدا وکیلی، آدرس ندهید.

بهترین ها

ناشناس گفت...

نه بابا میدونی قضیه چیه؟! این سال "کار مضاعف،همت مضاعف "را فقط عزراییل جدی گرفته!!!!!!

venus گفت...

midooni in neveshteha ba'es mishe manam bekham ye amib 45 korozomi basham...!!!:D:D:D:D

نصرا...خان گفت...

درود نصرا...خان بر آمیرزا حسن خان غلامعلی
چند یومی ست که مکتوب فوق را بر سر وبلاگ معظم رویت می نماییم و حراسانیم اجل فوق الذکر قصد تان کرده باشد.

زنی که من باشم گفت...

به سینه وبلاگ جدیدم چسبوندمت

پیپ ، قهوه ، شکلات گفت...

این هنرمندا به هیچ چی و هیچ جا وصل نیستند غیر هنرشون .
بقیه با هزار جور بند و طناب و کابل و تیر آهن به ابن ور اونور دنیا چسبیدند .

رومینا گفت...

سلام واقعا جناب عزرایل سرشان شلوغ است و نباید مزاحم او شد بابا چیکارش داری یکی چسبیده به کارش و کارش رو جدی گرفته تو نمیزاری

رومینا گفت...

یادم رفت بگم وب باحالی داری اون نوشتتم درباره جزیره جادو دو بعدی بود وخیلی زیبا معنی رسوند

اوشا گفت...

آره همین چند روز پیش هم آرش آزاد را با خودش برد لا مروت !

المهدي گفت...

سلام وبلاگ قشنگي داري
اميدوارم همواره بتوني از اين وطالب ها در اين بلاگ بنويسي
مواظب ايران ما باشيد

آيدين گفت...

هاليوود جنايتكار !! D:

وقتی كسی نوشته‌ای از من بخواند.....

وقتی كسی نوشته‌ای از من بخواند.....

من كيم؟ اينجا كجاست؟!